Lednicko Valtický areál

Lednicko Valtický areál je rozsáhlý barokní komplex, který vybudovali Lichtenštejnové v nejjižnějším cípu Moravy. Jeho výjimečnost potvrzuje i to, od roku 1996 je součástí světového a kulturního dědictví UNESCO.

Zámecký areál se rozprostírá na ploše více než 250 km2 jižně od Brna, mezi městky Lednice a Valtice, v blízkosti hranic s Rakouskem. Celý komplex je tvořen více než desítkou nejrůznějších staveb, které zde nechal vybudovat rod Lichtenštejnů. Své hlavní sídlo měli na zámku Valtice. Tato majestátně vyhlížející čtyřkřídlá budova má více než sto místností a je obklopena překrásným zámeckým parkem. Nedaleký zámek Lednice sloužil Lichtenštejnům jako letní sídlo. Je obklopen nádhernou zahradou přecházející v park, ve kterém můžete navštívit umělou zříceninu Janův hrad či unikátní Minaret, který slouží jako rozhledna. Mezi další významné stavby Lednicko-valtického areálu patří kolonáda na Reistně, lesní zámeček Rendez-vous neboli Dianin chrám či lovecký zámeček Pohansko.

Výlety do přírody

Lednicko Valtický areál ale samozřejmě netvoří jen historické památky a stavby, dokonalou kulisu dotváří nádherná okolní příroda. Na zámecké parky s upravenými květinovými záhony navazuje krásná krajina na březích řeky Dyje. Zachovalé lužní lesy střídají nekonečné lány polí, mezi kterými se třpytí hladiny rybníků. V okolí navíc najdete řadu možností levného a příjemného ubytování – penziony či apartmány jsou vhodné zejména pro rodinnou dovolenou.

Lednicko-valtický areál na kole

Lednicko-valtický areál je ideálním místem pro dovolenou na kolech. Můžete se sem vydat klidně i s malými dětmi. Jedná se totiž o rovinatou krajinu a jízda nádhernou přírodou od jedné zajímavé stavbě ke druhé bude bavit nejen děti, ale i vás. Areálem i jeho okolím vede síť kvalitních cyklostezek, z nichž některé vás dovedou až do sousedního Rakouska. Je zde i několik tématických cyklostezek, například Naučná vinařská stezka Valtice, kterou je možno projít pěšky nebo projet na kole. Takzvané Lichtenštejnské stezky vás zavedou ke všem zajímavým stavbám areálu. Hlavní okruh měří přes 90 km, ale jeho délku si samozřejmě můžete zkrátit, nebo si ji rozložit do více dnů.

Projížďky na koních i v kočáře

Když vás omrzí kolo, můžete se na prohlídky okolí vydat třeba na koni. Pokud si troufnete na projížďku na koňském hřbetě, můžete si půjčit koně v Hippoclubu Lednice. Můžete ale také zvolit jednodušší variantu – nechat se nádherným areálem povozit v kočárku taženém párem koní. Vybrat si můžete hned z několika tras. Jestliže v Lednicko-valtickém areálu trávíte dovolenou s menšími dětmi, tak ty se mohou v hippoclubu svézt na poníkovi.

Nádherné koupání

Ať už jste areálem chodili pěšky, nebo se projížděli na kole, na koni či v kočáře, v letní sezóně jistě dříve nebo později zatoužíte po osvěžení. K tomu je ideální Mlýnský rybník. Na jeho břehu najdete písečnou i travnatou pláž. Vedle Mlýnského rybníka se nacházejí i další vodní plochy – rybník Hlohovecký či Nesyt. Okolí Lednických rybníků protíná 15 km dlouhá naučná stezka. Cestou se zastavte u Hraničního zámečku v obci Hlohovec, je odsud nádherný výhled.

Posezení ve vinném sklípku

Po krásném, ale náročném výletu by mělo přijít nějaké příjemné zakončení. Jelikož jsme na jižní Moravě, tak co jiného by to mělo být, než návštěva vinného sklípku? Valtice mezi nejvýznamnější vinařské obce v rámci Evropy a proto zde na každém rohu narazíte na útulný vinný sklípek, ve kterém můžete posedět a třeba se i dozvědět něco zajímavého o tomto lahodném moku. Ve Valticích se každoročně konají vinařské akce doplněné bohatým doprovodným programem, který si užijí i ti, kteří víno nepijí a samozřejmě i děti.

Ubytování Hlohovec

Ideálním výchozím místem pro ubytování v okolí Lednicko-valtického areálu je ubytování Hlohovec. Její výhodou je to, že leží zhruba na půlce cesty mezi městečky Valtice a Lednice a je tedy odtud všude blízko. Navíc leží na břehu Hlohoveckého rybníka, v blízkosti rybníka Mlýnského, takže pokud zvolíte ubytování v obci Hlohovec, budete to mít blízko i k vodě a na koupání. Ubytování v obci Hlohovec je  ideální zejména v případě, že hledáte klidné místo pro svou dovolenou. Velmi příjemné a navíc poměrně levné ubytování nabízí například Penzion na Lednické. Jedná se o nově vybudované apartmány, které leží na samém okraji obce Hlohovec, takže z oken máte výhled přímo na pole a lesy Lednicko Valtického areálu.

© Ubytování Lednicko Valtický areál, obec Hlohovec. | Ubytování v obci Hlohovec. Ubytování Lednicko Valtický Areál. | Created: MFÁčko