Tipy na výlet
Hraniční zámeček. Byl postaven na hranici mezi Markrabstvím moravským a Dolním Rakouskem. Hranice procházela právě jeho středem a proto na fasádě dodnes skví německý nápis: „Mezi Rakouskem a Moravou“. Zámeček byl vybudován jako letní sídlo pro panstvo, které sem přijíždělo hlavně v létě. Povinností moc nebylo, tak z balkonu koukali na lesknoucí se hladinu rybníka, která se ve dne třpytila jako zlato, navečer upadala do tmavočervené mlhy a s ránem se probouzela do blankytně modré. Lichtenštejni chtěli mít vše reprezentativně vybavené – i „rekreační chaty“. Na stavbě se podílela spousta mistrů ve všemožných oborech: kameník z Mikulova, zámečníci z Lednice a Valtic, pozlacovač, sklenář; malíř přijel až z Vídně.
Jednopatrová budova se třemi pavilony a altány je s neobyčejným citem vkomponována mezi vysoké stromy a temně azurové hladiny rybníků. Turisty, znavené pochodem po Lednicko Valtickém areálu sem láká, kromě mimořádné architektonické a historické hodnoty samozřejmě, také možnost skvěle se najíst a napít.
Lednice. Navštivte místo přírodních krás a pohádkových zámků. Kromě Lednického zámku kde můžete obdivovat cimbuří, balkóny, arkýře, komíny, věžičky, nebo také interiéry s vynikajícími ukázkami bohaté řezbářské výzdoby, zde za pozornost stojí vřetenové schodiště v knihovně, kazetový strop z lipového dřeva v modrém sále, reliéf stromu života ze slonové kosti či mramorové krby.
Pro ty co chtějí udělat něco víc pro zdravý jsou zde nádherné lázně s blahodárnými účinky minerální vody která určitě uspokojí i náročnější klientelu.
Pokud hledáte něco netradičního, zkuste romantickou plavbu parkem lednického zámku, po ramenech řeky Dyje, provázené výkladem o historii a zajímavostech bývalého lichtenštejnského panství, nebo podnikněte vyhlídkovou jízdu v dobovém kočáru po zámeckém parku, kolem zámeckých rybníků, jako kdysi jezdil kníže Lichtenštejn.
Hojně navštěvované jsou také chrtí závody které se letos konají v dnech 18.4. 1.5. 28.6. 5.7. 22.8. 19.9. a 25.10.
Valtice. Ve 12. století tu rod ze Seefeldu vybudoval mohutný pomezní hrad, v jehož podhradí vzniklo město. Předpokládá se, že Valtice byly povýšeny na město mezi roky 1192-1227. V příštích stoletích změnilo panství několikrát svého majitele. Ale už v roce 1387 získávají šestinový podíl Lichtensteinové, a tak také začíná dlouhá éra jejich působení ve Valticích. Město na počátku 20. století nemělo žádný průmysl, přesto tu nadále rod Lichtensteinů sídlil a ve Valticích měl i svou kabinetní kancelář. V roce 1938 přechází panství na Františka Josefa z Lichtensteina a je v jeho držení až do roku 1945, kdy mu bylo na základě tzv. Benešových dekretů zabaveno a velkostatek převeden pod státní správu.
Ostatní. Nepravidelný tvar území Lednicko Valtického areálu o rozloze bezmála 300 km2 hraničí na jihu s Rakouskem, na západě s oblastí Pálava, na severu a na východě tvoří volnou hranici areálu řeka Dyje. Jeho úpravy vycházely ze zvyklostí uplatňovaných v anglických parcích. Proto se tu potkává barokní architektura s novogoticky upravenou budovou zámku a drobnými stavbami v romantickém stylu. Mezi místa která bychom doporučovali nevynechat patří Zámecký skleník, Lovecký zámeček, Minaret, Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Nový dvůr, Hraniční zámeček, Chrám Tří Grácií, Janův hrad, Obelisk a Rendes-vous.
Lednicko Valtický areál, jako jeden z pokladů světového kulturního a přírodního dědictví, je se svými historickými objekty, zahradní architekturou, rybníky a sítí cyklistických tras považován za nejrozsáhlejší člověkem uměle vytvořené území Evropy.